The various committees and boards of the college administration along with its members are listed below:

1. Governing Body
  • Fr. George Mutholil S.J - President
  • Fr. Mathew Pampackal S.J - Vice-President
  • Fr. Peter Mulloparambil S.J - Secretary and Treasurer
  • Fr. Stephan Chundanthadam S.J - Member
  • Fr. Rechans Lukose S.J - Member
  • Adv. (Fr.) Pious Vachaparambil S.J - Member

2. Management Board
  • Adv. (Fr.) Pious Vachaparambil S.J
  • Dr. (Fr.) V Y Dasappan S J
  • Dr. (Fr.) Shibu Joseph S.J
  • Msgr. Wilfred E
  • Fr. James Culas
  • Dr. (Fr.) Dyson Y
  • Smt. Mary Anitha Ruben
  • Mr. Alexander A
3. Management Committee
  • Adv. (Fr.) Pious Vachaparambil S.J
  • Dr. (Fr.) V Y Dasappan S J
  • Dr. (Fr.) Shibu Joseph S.J
  • Dr. (Fr.) Augustine Kallunakal S J
  • Dr. (Fr.) Biju Joy S.J
  • Fr. Dominic Joseph S J
  • Br. Jacob Pzhanilam S.J

4. Finance Committee
  • Principal
  • Vice-Principals
  • Bursar
  • Office Superintendent
5. College Council
  • Principal
  • Vice-Principals
  • Heads of Departments
  • Dr. (Fr.) Shibu Joseph S J(Staff rep)
  • Office Superintendent
  • PTA President
  • Dr. Divya Thomas (Staff rep)
  • Student Representative
6. Admission Committee
  • Principal (Convener)
  • Vice Principals
  • Bursar
  • Heads of Departments
  • Student Representative
7. Discipline and Ethics Committee
  • Dr. Mary Anitha Ruben - Convener
  • Dr. J Francis
  • Sri. Thomas P John
  • Sri. Ajith M Thomas
  • Dr. Divya Thomas
  • Student representative
8. Liaison & Grievance Redressal (Students) Committee
  • Dr. Manju L - Convenor
  • Dr. Santhoshkumar T.K.
  • Smt. Reshmi Poulose
  • Fr. Shiju K A
  • Smt. Mary Manjusha
  • Student’s Representative

9. Grievance Redressal (Staff) Committee
  • Dr. Tessy Chacko P - Convenor
  • Sri. Thomas P John
  • Dr. Mary Susan
  • Office Superintendent
  • Dr. Geetha KL
  • Sri. Jayeshlal G S

10. Planning Board
  • Principal
  • Dr. J Jestus
  • Dr. (Fr.) Shibu Joseph S.J
  • Dr. George Thomas
  • Sri. Thomas P John
  • Smt. Edna Richard
  • Dr. Nisha Rani D
  • Smt. Reshmi Paulose
  • Sri. Rajesh M
  • OfficeSuperintendent
  • Student representative
11. Purchase Committee
  • Principal - Convener
  • Bursar
  • Dr. George Thomas
  • Dr. Priya P S
  • Dr. Divya Thomas
  • Office Superintendent
  • Student Representative
12. IQAC (Internal Quality Assurance Cell)
  • Principal - Chairperson
  • Dr. T K Santhoshkumar - Coordinator
  • Dr.(Fr.) Shibu Joseph S J (Administartive Officer)
  • Sri. Sheen Jose T (Administrative Officer- Office Staff)
  • Dr. Tessy Chacko P
  • Dr. J Justus
  • Dr. George Thomas
  • Dr. Nisha Rani D (College level NAAC co-ordinator)
  • Sri. Thomas P John
  • Sri. Rajesh M.
  • Smt. Reshmi Poulose
  • Dr.(Fr.) Biju Joy S J (Nominee from the management)
  • Adv. V K Prasanth (Alumnus and Mayor, Thiruvananthapuram-Nominee from local society)
  • Sri. Felix P (Alumnus and President Kadinamkulam Grama panchayath-Nominee from local society)
  • Sri. Jacob Punnoos IPS (Alumnus and retired DGP-Nominee from Alumni)
  • Dr. Antony Palackal (Alumnus and Associate Professor, Dept. of Sociology Uty. of Kerala)
  • Sri. George Nainan (MD, Travencore Titanium Products Ltd, Thiruvananthapuram- Nominee from industralists)
  • Sri. A Jaleel (PTA President- Nominee from Stake holders)
  • Alphy Susan Philip(B.Com S3- Nominee from Students)
  • Nirmal S Varghese (B.Sc. Mathematics, S3- Nominee from Students)

14. Women's Study Centre
  • Smt. Lisba Yesudas- (Co-ord)
  • Smt. Edna Richard
  • Smt. Haritha S S
  • Dr. J Francis
  • Student Representative
15. Nature Club
  • Dr. Harish S.R - Convener
  • Dr. Manju L
  • Sri. Rajeev M R
  • Ms. Arsha Sunil
  • Student Representative
16. Literary Club
  • Dr. Sudhish Sam - Coordinator
  • Smt. Renuka O
  • Dr. Priya P S
  • Smt.Sreeju V Nadh
  • Smt. Arya A S
  • Student Representative
17. Xavier Outreach Centre (Extension Activities)
  • Adv (Fr.) Pious Vachaparambil S J (Co-ordinator)
  • Sri. Rajesh M.
  • Dr. Harish S R
  • Fr. Dominic Joseph S. J.
  • Smt. Reshmi Poulose
  • Miss. Melissa Hilary
  • Student Representative
18. Placement & Career Guidance Cell
  • Sri. Ligeo Meril - Convener
  • Dr. Divya Thomas
  • Dr. Renju R Krishnan
  • Dr. Tessy Chacko P
  • Smt. Thanuja T S
  • Student Representative
19. Anti Ragging Committee
  • Sri. Thomas P John - Convener
  • Smt. Celine P C
  • Sri. Ligeo Meril
  • Smt. Thanuja T S
  • Ms. Arsha Sunil
  • Vice-Chairperson, College Union
20. Anti-Sexual Harassment Committee
  • Dr. Mary Susan- Co-ordinator
  • Dr. Divya Thomas
  • Dr. Mary Anitha Reuben
  • Dr. Justus J
  • Ms. Arsha Sunil
  • Student Representative
21. Scholarship Committee
  • Dr. Harish S R.- Coordinator
  • Dr. Justus J
  • Smt. Renuka O.
  • Sri. Varghese J
  • Smt. Haritha S
  • Smt. Haritha SS
  • Student Representative
22. Examination Committee
  • Dr. Renju R Krishnan - Chief Superintedent
  • Dr. Manju L.
  • Sri. Muthappan M.
  • Sri. Rajeev M R
  • Dr. Sunil C. Vattappalam
  • Sri. Reuben S L (Office)
  • Student Representative
23. Campus Ministry Committee
  • Dr. (Fr.) Biju Joy S J (Convenor)
  • Sri. Rajesh M
  • Smt. Reshmi Poulose
  • Fr. Lawrence Lucas
  • Student Representative
24. Research Committee
  • Dr. Nisha Rani D. - Co-ordinator
  • Dr. Justus J
  • Dr. (Fr.) Shibu Joseph S J
  • Dr. Santhoshkumar T. K.
  • Dr. Mahesh N. R.
  • Dr. Ansi Rahila
  • Student Representative
25. Library Committee
  • Smt. Sheeba  - Coordinator
  • Dr. T K Santhoshkumar
  • Dr. Divya Thomas
  • Dr. Sudheesh V Sam
  • Smt. Sreeju R Nath
  • Ms. Renjitha B R
  • Student Representative
26. Canteen Committee
  • Sri. Rajesh M - Convener
  • Dr. Renju R. Krishnan
  • Dr. Geotge Thomas
  • Smt. Athira T R
  • Office Superintendent
  • Student Representative
27. Media Club
  • Dr. Santhoshkumar T.K. - Convener
  • Sri. Varghese J
  • Smt. Celine P C
  • Dr. Mahesh N R
  • Sri. Jayeshlal G S
  • Student Representative
28. Investor's Committee
  • Sri. Sanal B - Co-ordinator
  • Dr. Justus J
  • Dr.Ansi Rahila
  • Ms. Renitha B R
  • Smt. Haritha S
  • Student Representative
29. Cultural Quiz and Elocution Committee
  • Mr. Varheses  Joseph- Co-ordinator
  • Dr. T K santhoshkumar
  • Smt. Celine P C
  • Dr. Ramesh P
  • Smt. Shyma S
  • Ms. Baby Salini
  • Student Representative

 

Programmes
    1. WWS- Sri.Rajesh M & Smt.Baby Salini
    2. SSP - Dr. Manju L & Smt. Athira Nair T R
    3. Add-on-courses - Dr. Justus J & Sri. Sanal B
    4. ASAP - Dr. Justus J & Smt. Swathy S
    5. Yoga and Kalari - Dr. Sunil C Vattappalam
    6. Pedaling friends - Dr.(Fr.)Shibu Joseph
    7. Swayam - Dr. Ansi Rahila & Smt. Renjitha B R
    8. Human Rights Course - Fr. Shiju K A & Dr. Geetha K L